// ZAJEDNICE UKLJUČUJU – Inicijativa za univerzalno dostupne temeljne socijalne usluge u zajednici
Razdoblje provedbe: od 1. prosinca 2020. do 31. svibnja 2020.
Ukupna vrijednost projekta: 165.730,00 €
Nositelj: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: Pravni fakultet – Studijski centar za socijalni rad, Sveučilišta u Zagrebu i Einurð ehf. iz Reykjavíka, Island
Financiranje: Projekt je financiran iz Programa Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj, kroz financijske mehanizme EGP-a i Kraljevine Norveške, u iznosu od 149.157,00 €, odnosno 90% ukupnih prihvatljivih troškova
Projekt ZAJEDNICE UKLJUČUJU doprinijeti će rješavanju problema regionalnih nejednakosti u dostupnosti socijalnih usluga ranjivim skupinama, njihovog neujednačenog razvoja, slabe održivosti i nekoordiniranosti. Ovakvo stanje u rasprostranjenosti i kvaliteti socijalnih usluga posljedica je, između ostalog, manjkave suradnje donositelja odluka s dionicima i civilnom društvom koji pružaju, koriste ili su zainteresirani za razvoj socijalnih usluga kao i izostanka odlučivanja na temelju dokaza.
Opći cilj projekta je osnažiti zagovaračku poziciju i dijalog civilnog društva s donositeljima odluka u svrhu postizanja univerzalne dostupnosti temeljnih i kvalitetnih socijalnih usluga za ranjive skupine.
Specifični ciljevi:
1. stvoriti pretpostavke za planiranje i zagovaranje politika univerzalne dostupnosti temeljnih socijalnih usluga, na temelju istraživanja i strukturiranog dijaloga s dionicima;
2. poboljšati transparentnost i efikasnost planiranja, praćenja, procjene dostupnosti i kvalitete socijalnih usluga;
3. Povećati svijest i podršku, uključujući političku, inicijativi za univerzalno dostupne temeljne socijalne usluge.
Očekivani učinci projekta su:
- Razvijen inovativni model univerzalno dostupnih temeljnih socijalnih usluga utemeljen u znanstveno-istraživačkim dokazima; istraživanje i predloženi model dugoročno će koristiti partneri i druge OCD, u zagovaranju univerzalne dostupnosti temeljnih socijalnih usluga za ranjive skupine korisnika.
- Razvijeni digitalni alati kojima će se povećati transparentnost i olakšati procjena dostupnosti te planiranje i praćenje kvalitete socijalnih usluga; ovi digitalni alati bit će biti dostupni svim pružateljima socijalnih usluga, donositeljima odluka u ovom području i organizacijama civilnog društva koje zagovaraju unapređenje dostupnosti i kvalitete socijalnih usluga.
- Uspostavljena neformalna koalicija za zagovaranje univerzalne dostupnosti temeljnih socijalnih usluga, koja uključuje organizacije civilnog društva koje predstavljaju korisnike socijalnih usluga, koje su pružatelji socijalnih usluga i/ili koje prate provedbu socijalnih politika, kao i stručnjake u ovom području. Dugoročno će ova otvorena mreža OCD i stručnjaka poboljšati suradnju, razmjenu informacija, zajedničko djelovanje, međusobnu solidarnost te posljedično osnažiti utjecaj na relevantne politike ovog segmenta civilnog društva.
- Povećano razumijevanje važnosti univerzalne dostupnosti socijalnih usluga te jačanje podrške ovoj inicijativi u stručnoj javnosti, kod dionika u lokalnim zajednicama, uključujući lokalne administracije, a time i politička podrška nacionalnih donositelja odluka.
Ciljana skupina ovog projekta su dužnosnici u JL(R)S i nacionalni donositelji socijalnih politika, lokalni pružatelji socijalnih usluga, uključujući organizacije civilnog društva, akademska i profesionalna zajednica, mediji i zainteresirana javnost: oni će povećati osviještenost i razumijevanje značaja i nužnosti univerzalno dostupnih temeljnih socijalnih usluga i razviti pozitivne stavove prema policy okviru, koji će u projektu biti razvijen i predložen.
Krajnji korisnici projekta su ranjive skupine, kojima će pristup temeljnim socijalnim uslugama biti poboljšan.
// OSOBIT: OSnaži OBITelj
Razdoblje provedbe: 01.06.2020. – 01.06.2023., 36 mjeseci
Nositelj programa: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partner: Centar za socijalnu skrb Vrbovec,
Financiranje: Program financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Opći cilj ovog programa je programa je doprinos razvoju udomiteljstva i kvaliteti skrbi o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi u udomiteljskim obiteljima.
Program ima tri specifična cilja:
1. Unaprijediti personalne kompetencije udomitelja djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Kroz projektne aktivnosti nastojimo udomiteljima osigurati kontinuirani razvoj seta esencijalnih transverzalnih vještina, osobito personalnih vještina vezanih uz unutarnju snagu: a) vještina upravljanja sobom (kako opažamo sami sebe i druge ljude; kako upravljamo svojim emocijama; kako se nosimo sa stresom i reagiramo u teškim situacijama), b) vještina ophođenja sa ljudima
2. Unaprijediti digitalne kompetencije (DigComp) udomitelja i relevantnih stručnjaka iz pomagačkih struka . Digitalne kompetencije (DigComp) su osobito važne za populaciju udomitelja koji žive u ruralnim područjima i slabije su povezani javnim prijevozom sa centrima gdje se pružaju socijalne usluge. Osposobljavanjem za korištenje digitalnih alata udomitelja i stručnjaka osigurava se stručna podrška i udomiteljima koji žive u teže dostupnim područjima.
3. Osigurati dostupnost kontinuirane podrške za udomitelje za vrijeme trajanja i nakon završetka projekta kroz e-mentorstvo, e-savjetovanje i organiziranje u online grupe podrške.
Glavne aktivnosti kroz koje ćemo realizirati postavljene ciljeve su:
- Trening stručnjaka iz područja udomiteljstva za korištenje digitalnih alata i virtualnog okruženja;
- Osposobljavanje udomitelja za korištenje digitalnih alata i virtualnog okruženja:
- Grupe podrške za udomitelje;
- Mentorstvo udomitelja;
- Uključivanje volontera u programske aktivnosti i
- Diseminacija rezultata programa.
Rezultati koje očekujemo na kraju programa su:
- Najmanje 10 udomitelja unaprijedilo digitalne kompetencije kroz trening za korištenje online alata, organizaciju online grupe podrške te sudjelovanje na web edukacijama;
- Razvijen program webinarske edukacije i e-savjetovanja za udomitelje;
- Najmanje 10 udomitelja koji sudjeluju u programu organizirani u grupe podrške (i online grupe podrške u kasnijoj fazi) i osposobljeni za razmjenu poruka, razmjenu sadržaja, diskusije, grupiranje prema interesima i uključivanje novih ljudi ili organizacija u postojeću grupu;
- Najmanje 10 udomitelja u području provedbe unaprijedilo transverzalne vještine kroz radionice i web edukacije o temama vezanim uz osobni razvoj i udomiteljstvo;
- 10 stručnjaka iz timova za udomiteljstvo, posebno djelatnici tima za udomiteljstvo CZSS Vrbovec, unaprijedilo kompetencije i kapacitete za savjetodavni rad i psiho-socijalnu podršku udomiteljskim obiteljima i udomljenoj djeci, posebno za pružanje individualizirane podrške i kontinuirano praćenje i vrednovanje provedbe Individualnih planova skrbi za djecu. Na taj način doprinijeti će se cjelovitom, učinkovitom, kontinuiranom i sustavnom planiranju intervencija, posebno za djecu s teškoćama ili u tranzicijskim razdobljima u skrbi.
- 10 udomitelja unaprijedilo osobne i stručne kompetencije kroz rad s mentorom; svaka udomiteljska obitelj iz ciljane skupine dobit će podršku mentora u početku na mjesečnoj, a osposobljavanjem za e-savjetovanje i na tjednoj bazi.
- 10 volontera – studenata socijalnog rada s kolegija Socijalni rad u virtualnom okruženju unaprijedit će svoje kompetencije i znanja stečena u akademskom okruženju kroz praktičnu primjenu u razvijanju digitalnih alata na temu udomiteljstva sa sadržajima koji bi bili korisni udomiteljima te kroz volonterski rad u pružanju podrške udomiteljima po principu učenja zalaganjem u zajednici; Kroz projekt ćemo, u suradnji sa sveučilišnim profesorima koji se bave osmišljavanjem programa i mogućnosti učenja u različitim okruženjima i za različite skupine, uz pomoć studenata socijalnog rada – volontera koji pohađaju modul Socijalni rad u virtualnom okruženju, osmisliti način rada i sadržaje prilagođene skupini udomitelja iz ruralnih područja. Te sadržaje i alate ponudit ćemo kao alat institucijama i organizacijama koje se bave.
// Rame uz rame – program podrške zdravom odrastanju u zajednici
Razdoblje provedbe: 01.06.2020. – 01.06.2023., 36 mjeseci
Nositelj programa: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: Centar za socijalnu skrb Vrbovec, Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica, Osnova škola Davorina Trstenjaka Hrvatska Kostajnica, Osnovna škola Krunoslava Kutena (bivša I. osnovna škola Vrbovec), Osnovna škola Marije Jurić Zagorke (bivša II. osnovna škola Vrbovec)
Financiranje: Program financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Odobreni iznos za 2021. godinu je 150.000,00 kuna.
Opći cilj ovog programa je prevencija institucionalizacije i poboljšanje kvalitete života djece s društveno neprihvatljivim obrascima ponašanja kroz unapređenje sustava podrške.
Programske aktivnosti podijeljene su u dvije komponente:
a) aktivnosti usmjerene na osnaživanje i unapređivanje kompetencija djece s društveno neprihvatljivim obrascima ponašanja, koja su pod rizikom za izdvajanje iz svojih obitelji, i
b) aktivnosti usmjerene na povećanje kompetencija voditelja odgojnih mjera i stručnjaka iz područja socijalne skrbi i obrazovanja za pružanje podrške djeci i obiteljima usvajanjem novih metoda i tehnika rada.
Aktivnosti koje će se provoditi kroz program:
- interaktivne radionice za djecu iz ciljane skupine u cilju osnaživanja, jačanja povjerenja, stjecanja kompetencija i uključivanja u zajednicu;
- akcije u zajednici s ciljem razvoja kreativnosti i osjećaja u druge u koje će biti uključena djeca, njihovi roditelji i volonteri;
- edukativne seminare za roditelje s ciljem jačanja roditeljskih kompetencija, izgradnje povjerenja i razvoja kvalitetnih odnosa sa djecom;
- grupe podrške za roditelje za razmjenu iskustava i pružanje međusobne podrške;
- edukativne seminare za djelatnike u sustavu socijalne skrbi i obrazovanja s ciljem osnaživanja i unapređenja stručnih kompetencija;
- supervizije za voditelje mjera;
- završni stručni skup u cilju senzibiliziranja javnosti i poticanja umrežavanja i unapređenja kapaciteta dionika za pružanje integriranih socijalnih usluga u zajednici.
Projektom će biti obuhvaćeni sljedeći korisnici:
- djeca (120 učenika 3 škole, od čega 30 djece s društveno neprihvatljivim obrascima ponašanja),
- roditelji (30 roditelja djece s društveno neprihvatljivim obrascima ponašanja),
- 15 voditelja mjere nadzora nad izvršenjem roditeljske skrbi,
- 20 stručnih suradnika centra za socijalnu skrb i 40 nastavnika i stručnih suradnika škola.
// NENASILJE ZAPOČINJE ODLUKOM - prevencija vršnjačkog nasilja poticanjem odgovornosti i aktivizma
Razdoblje provedbe: 01.06.2020. – 31.05.2021.
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Projekt se provodi na području općine Jasenovac i Grada Hrvatska Kostajnica
Partneri u provedbi su Osnovna škola Jasenovac, Osnovna škola Davorina Trstenjaka iz Hrvatske Kostajnice i Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica
Financiranje: Program financira MINISTARSTVO RADA, MIROVINSKOGA SUSTAVA, OBITELJI I SOCIJALNE POLITIKE kroz Poziv za prijavu projekata udruga u području prevencije nasilja nad i među djecom i mladima u 2019. godini
Opći cilj projekta je stvaranje uvjeta za veću dobrobit djece u području sa manje mogućnosti kroz prevenciju vršnjačkog nasilja.
Projekt ima tri specifična cilja:
- Prvi specifični cilj je razvoj socijalnih vještina i kompetencija učenika u cilju smanjenja rizičnih faktora koji pridonose i oblikuju dječja nasilna ponašanja;
- Drugi specifični cilj je poboljšanje socijalne klime i odnosa među vršnjacima kroz promoviranje aktivizma, kulture nenasilja i tolerancije na kulturalne različitosti;
- Treći specifični cilj je jačanje kapaciteta u lokalnim zajednicama za rad na prevenciji nasilja kroz unapređenje znanja i vještina o učinkovitim praksama i pristupima rješavanju problema vršnjačkog nasilja.
Glavne aktivnosti kroz koje ćemo realizirati postavljene ciljeve su:
- Radionice za učenike;
- Edukativni seminar o prevenciji nasilja među vršnjacima za lokalne dionike;
- Individualno savjetovanje učenika i članova njihovih obitelji;
- Edukacija o pisanju projektnih prijedloga;
- Izbor i provedba najboljeg projekta iz područja prevencije nasilja i
- Rad sa volonterima.
Rezultati koje očekujemo na kraju programa su:
- 50 učenika viših razreda osnovne škole u dvije sredine osposobljeno za prepoznavanje svih oblika vršnjačkog nasilja te razvilo socijalne i osobne kompetencije: postavljanje i poštovanje granica, konstruktivno iskazivanje osjećaja, definiranje jasnih pravila i očekivanja, empatiju i toleranciju.
- 25 nastavnika i stručnih suradnika u dvije osnovne škole i predstavnika drugih institucija i organizacija koje se bave prevencijom ili posljedicama nasilnog ponašanja djece i mladih osposobljeno za prepoznavanje znakova viktimizacije ili nasilnog ponašanja kod djece i osnažilo kapacitete za rad na prevenciji nasilja među vršnjacima;
- Pružena psihosocijalna individualna pomoći učenicima koji trpe vršnjačko nasilje i njihovim obiteljima, kao i učenicima koji su nasilnici i njihovim obiteljima;
- Učenici osmislili 5, a proveli 2 projekta prevencije nasilja u lokalnoj zajednici.
- 5 volontera informirano o volonterskim pravima i obvezama i uključeno na odgovarajući način u projektne aktivnosti.
// UNAprijedi znanje, popravi stanje – aktivnim sudjelovanjem mladih za unapređenje kvalitete života u Pounju
Razdoblje provedbe: 01.01.2020. – 31.12.2020.
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: LAG Una, Srednja škola Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica, Agencija lokalne demokracije Sisak (Volonterski centar Sisak), Grad Hrvatska Kostajnica, Općina Majur, Općina Donji Kukuruzari, CZSS Hrvatska Kostajnica
Financiranje: Projekt financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kroz Poziv za prijavu projekata usmjerenih mladima za financijsku potporu iz raspoloživih sredstava dijela prihoda od igara na sreću i Državnog proračuna za 2019. godinu.
Provedbom projekta i projektnih aktivnosti želi se unaprijediti socijalno uključivanje mladih u nepovoljnom položaju, povećati razinu znanja i informiranosti mladih o razvojnim potrebama, potencijalima i planovima razvoja lokalne zajednice i povećati aktivno sudjelovanje mladih u zadovoljavanju vlastitih potreba i potreba lokalne zajednice planiranjem, organiziranjem i sudjelovanjem u projektnim aktivnostima.
Opći cilj projekta je doprinijeti unapređenju kvalitete života mladih u lokalnim zajednicama s manje mogućnosti kroz poticanje aktivnog (su)djelovanja mladih u društvenom životu zajednice i donošenju odluka u njihovom interesu.
Specifični ciljevi projekta su:
1. Unaprijediti socijalno uključivanje mladih u nepovoljnom položaju.
2. Povećati razinu znanja i informiranosti mladih o razvojnim potrebama, potencijalima i planovima lokalne zajednice.
3. Povećati aktivno sudjelovanje mladih u zadovoljavanju vlastitih potreba i potreba lokalne zajednice planiranjem, organiziranjem i sudjelovanjem u volonterskim aktivnostima.
4. Poboljšati kvalitetu rada s mladima na lokalnoj i nacionalnoj razini koristeći metode neformalnog obrazovanja.
Aktivnosti projekta:
TRENING MLADIH LIDERA
U radionicama se kroz interaktivne tehnike rada, praktični rad i upotrebu digitalnih tehnologija radi na jačanju i unapređenju samopouzdanja, asertivnosti, vještina timskog rada i suradnje, prezentacijskih vještina i vještina korištenja socijalnih mreža i online medija. Aktivnosti su namijenjene poticanju osobnog razvoja unapređenju liderskih vještina mladih.
EDUKACIJA O EU PROGRAMIMA ZA MLADE
U suradnji sa Agencijom za mobilnost i programe EU i kroz interaktivne radionice učenici će steći informacije o Erasmus+ i ostalim EU programima koji im omogućavaju besplatna putovanja, razmjene mladih, seminare i treninge, volonterske akcije, razmjenu dobre prakse, stažiranje i zaposlenje itd. i naučiti pisati projektne prijedloge.
RADIONICE O POTENCIJALIMA U LOKALNOJ ZAJEDNICI I STRATEGIJAMA RAZVOJA
Radionice prilagođene populaciji mladih kojima je cilj potaknuti razvijanje poduzetničkih ideja i korištenje svih potencijala lokalne sredine te uspostavljanje kontakta i suradnje s Lokalnom akcijskom grupom Una.
MENTORIRANJE ZA IZRADU I PRIJAVU PROJEKATA I STIPENDIJA
Mentorska podrška učenicima u izradi i prijavi projektnih prijedloga, prijava za sudjelovanje u tematskim seminarima i programima EU za mlade te traženju odgovarajuće stipendije i postupku prijave za dobivanje stipendije.
VOLONTERSKE AKTIVNOSTI
Aktivnosti su namijenjene informiranju mladih o mogućnostima volonterskog rada i omogućavanju sudjelovanja u 2 volonterske akcije u lokalnoj zajednici u suradnji s Volonterskim centrom Sisak (ADL Sisak). Volonterske akcije će biti prilagođene interesima učenika.
// MENTOintegRacija: Mentorstvo u socijalnoj i radnoj integraciji azilanta
Razdoblje provedbe: 4. rujan 2018.- 3. rujan 2020.
Ukupna vrijednost projekta: 1.334.492,61
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partner: Centar za socijalnu skrb Zagreb
Financiranje: Projekt sufinancira Europska unija u iznosu od 1.134.318,72 kn (85%) iz Europskog socijalnog fonda u okviru poziva Podrška socijalnom uključivanju i zapošljavanju marginaliziranih skupina, a nacionalno sufinanciranje u iznosu od 200.173,89 kn (15%) osigurano je iz državnog proračuna.
Ovim projektom želimo odgovoriti na problem nedostatka adekvatnih, sustavnih i individualiziranih usluga usmjerenih poticanju društvene integracije, povećanja integracijskih kapaciteta te održivog zapošljavanja azilanata i migranata. Stoga je cilj projekta poboljšati društvenu integraciju na tržište rada azilanata i migranata razvojem ciljanih programa unaprjeđenja vještina te specifičnog mentorskog pristupa u cilju poticanja održivog zapošljavanja i smanjenja ovisnosti o socijalnim naknadama.
Specifični ciljevi projekta su:
- Unaprijediti socio-kulturne i komunikacijske vještine azilanata i migranata u cilju uspješnijeg socijalnog uključivanja i integracije na tržište rada.
- Smanjiti ovisnost o socijalnim naknadama azilanata i migranata povećanjem mogućnosti za održivo zapošljavanje kroz individualizirani mentorski pristup.
- Unaprijediti metode rada i kapacitete stručnjaka koji azilantima i migrantima pružaju usluge u području socijalnog uključivanja i pristupa tržištu rada.
Provedbom projekta „MENTOintegRacija“ ostvarit će se sljedeći rezultati:
- Bit će razvijena dva programa unaprjeđenja vještina za nezaposlene azilante i migrante
- 36 nezaposlenih osoba azilanata i migranata unaprijedit će komunikacijske i sociokulturne vještine, s ciljem uspješnije integracije u zajednicu
- Bit će razvijen program individualnog mentoriranja azilanata i migranata koji su korisnici zajamčene minimalne naknade na principima Solution Focused Brief savjetovanja
- Najmanje 24 stručnjaka iz različitih sektora koji rade s azilantima i migrantima unaprijedit će vještine za pružanje usluga individualnog mentorstva
- 50 azilanata i migranata korisnika zajamčene minimalne naknade smanjit će ovisnost o socijalnim naknadama, povećanjem mogućnosti za održivo zapošljavanje kroz individualizirani mentorski pristup
Ciljnu skupinu projekta čine osobe s odobrenom međunarodnom zaštitom i migranti u Republici Hrvatskoj, od čega najmanje 50 korisnika ZMN. Drugu ciljanu skupinu čine 24 stručnjaka iz raznih sektora – socijalne skrbi, zapošljavanja te civilnog sektora, koji izravno rade s azilantima i migrantima na njihovom socijalnom i radnom uključivanju.
Azilanti i migranti, korisnici projekta će biti trajno osnaženi te će usvojiti vještine i razviti iskustvo koje će im omogućiti održivu društvenu i radnu integraciju. Pored toga, oni će s tim iskustvom i vještinama činiti mrežu podrške drugima, koji će u Hrvatsku stići u programima preseljenja i premještanja, čime će se osigurati prenosivost vještina i iskustva izgrađenih u ovom projektu. Korisnici će u većini biti muškarci, ali će se projekt posebno fokusirati na radnu aktivaciju žena (njih najmanje 15). Korisnici su iz ratom pogođenih zemalja te su uglavnom visoko traumatizirani. Od 24 stručnjaka koji će sudjelovati u projektu njih će najmanje 15 biti iz sustava socijalne skrbi, najmanje 4 iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te 5 iz organizacija civilnog društva.
Kontakt osoba za više informacija: Dragana Knezić, dragana@rctzg.hr
www.strukturnifondovi.hr /www.esf.hr
// Kod kuće je najbolje: zapošljavanje žena u lokalnoj zajednici u sektoru socijalnih usluga
Razdoblje provedbe: 30.svibanj 2018. – 29. studeni 2020.
Ukupna vrijednost projekta: 3.443.284,36 kn
Nositelj projeka: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: Općina Dvor, Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica i Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Sisak
Financiranje: Projekt sufinancira Europska unija u iznosu od 2.926.791,71 kn (85%) iz Europskog socijalnog fonda – Program zapošljavanja žena – Zaželi, a nacionalno sufinanciranje u iznosu od 516.492,65 kn (15%) osigurano je iz državnog proračuna.
Projektom želimo doprinijeti povećanju zapošljivosti žena u nepovoljnom položaju, u ruralnom području s manje mogućnosti, u sektoru pružanja socijalnih usluga.
Specifični ciljevi projekta su:
1. Razviti i osnažiti kapacitete i radni potencijal najmanje 14 nezaposlenih, teže zapošljivih žena s područja Općine Dvor kako bi se dugoročno povećala njihova zapošljivost.
2. Unaprijediti kvalitetu života i socijalnu uključenost najmanje 130 starijih i nemoćnih osoba s područja Općine Dvor širenjem i unapređenjem mobilnih socijalnih usluga.
Provedbom projekta „Kod kuće je najbolje“ ostvarit će se sljedeći rezultati:
1. 14 žena u nepovoljnom položaju s područja Dvora će se osposobiti i osnažiti kroz programe obrazovanja i usvajanja „mekih“ vještina te kontinuiranu stručnu podršku u radu;
2. 14 žena će se zaposliti i dobiti kontinuiranu stručnu podršku tijekom 24 mjeseca u obavljanju poslova pružanja socijalnih usluga pomoći i njege u kući starijim i nemoćnim osobama, čime će dugoročno povećati zapošljivost i smanjiti rizik od siromaštva;
3. Najmanje 130 starijih i nemoćnih osoba koje žive u ruralnim teško dostupnim naseljima na području Dvora unaprijediti će kvalitetu života i socijalnu uključenost kroz usluge njege i pomoći u kući tijekom 24 mjeseca, jednom do dva puta tjedno.
Ciljnu skupinu projekta čine nezaposlene žene s najviše srednjoškolskim obrazovanjem, s naglaskom na one nižeg obrazovanja te starije od 50 godina i one koje su u riziku od socijalne isključenosti i dugotrajne nezaposlenosti. Sve su stanovnice ruralnih i teško dostupnih područja, što značajno umanjuje njihove prilike i mogućnosti. Projektom će se povećati njihova društvena i radna participacija, smanjiti rizik od siromaštva te prevenirati društvena marginalizacija.
Krajnji korisnici u projektu su starije i nemoćne osobe koje žive u ruralnim, izoliranim naseljima u teškim socijalnim i materijalnim uvjetima. Kroz projekt će se povećati dostupnost i kvaliteta socijalnih usluga za ove korisnike, umanjiti njihova socijalna isključenosti i poboljšati kvaliteta života.
Projekt doprinosi širenju, povećanju dostupnosti i unapređenju kvalitete izvaninstitucionalnih usluga za starije i nemoćne osobe, doprinoseći na taj način procesu deinstitucionalizacije i decentralizacije socijalnih usluga.
Kontakt osoba za više informacija: Valentina Zeljak Božović valentina@rctzg.hr
www.strukturnifondovi.hr /www.esf.hr
// Društveno korisno učenje za organizaciju inkluzivnih zajednica
Projekt „Društveno korisno učenje za organizaciju inkluzivnih zajednica“ provode Rehabilitacijski centar za stres i traumu i Pravni fakultet – Studijski centar za socijalni rad, Sveučilišta u Zagrebu. Projektom se želi doprinjeti unapređenju obrazovanju socijalnih radnika te istovremeno poboljšati analitičke i zagovaračke kapacitete organizacija civilnog društva koje pružaju socijalne usluge u zajednici. Aktivnostima projekta biti će obuhvaćeno 70 studenata i 5 nastvanika Studijskog centra za socijalni rad te 4 organizacije civilnog društva.
Razdoblje provedbe: 19. ožujak 2018. do 19. ožujak 2020.
Ukupna vrijednost projekta: 911.636,19 kn
Nositelj: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partner: Pravni fakultet – Studijski centar za socijalni rad, Sveučilišta u Zagrebu
Financiranje: Projekt je sufinancirala Europska unija u iznosu od 85% (774.890,76 kn) iz Europskog socijalnog fonda – “Podrška razvoju partnerstava organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih ustanova za provedbu programa društveno korisnog učenja”, a udio od 15% (136.745,43 kn) osiguran je iz sredstava Državnog proračuna, na poziciji Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Opći cilj projekta je doprinijeti razvoju inovativnih i inkluzivnih socijalnih usluga u zajednici za osobe s invaliditetom kroz suradnju organizacija civilnog društva i Studijskog centra za socijalni rad u području društveno korisnog učenja i društvenog aktivizma studenata u lokalnim zajednicama.
Specifični ciljevi projekta
1. Uspostaviti održivi program društveno korisnog učenja u cilju unapređenja obrazovanja studenata socijalnog rada za društveno odgovorno djelovanje i organizaciju inkluzivnih zajednica.
2. Osnažiti stručne, analitičke i zagovaračke kapacitete organizacija civilnog društva koje pružaju socijalne usluge osobama s invaliditetom kroz suradnju s nastavnicima i studentima Studijskog centra za socijalni rad.
3. Unaprijediti socijalne usluge i mrežu podrške u zajednici osobama s invaliditetom u zajednici s manje mogućnosti.
Aktivnosti projekta trajati će 24 mjeseca i organizirane su u 5 elemenata:
1. RAZVOJ KURIKULUMA ZA ORGANIZIRANJE INKLUZIVNE ZAJEDNICE
U ovom projektnom elementu razviti će se kurikulum društveno korisnog učenja Organizacija inkluzivne zajednice, koji će se testirati kroz pilot mentorski program učenja zalaganjem u zajednici. Predstavnici organizacija civilnog društva, koje pružaju socijalne usluge osobama s invaliditetom u zajednici, sudjelovati će u edukaciji za mentorski rad sa studentima.
2. IZGRADNJA PLATFORME VIRTUALNE ZAJEDNICE PRAKSE (COMMUNITY OF PRACTICE) U PODRUČJU ORGANIZIRANJA INKLUZIVNE ZAJEDNICE
Kroz radionice izrade e-portofolija, vršnjačku edukaciju i mentorski rad nastavnika i djelatnika organizacija civilnog društva sa studentima, izgradit će se vritualna platforma za zajednicu prakse (community of practice). Svi nastavni materijali koji će se izraditi tijekom provedbe projekta, kao i sva ostala iskustva studenata i praktičara koja će se stjecati u programu društveno korisnog učenja okupljati će se na online platformi čime će se stvoriti virtualna zajednica prakse otvorena svim studentima i nastavnicima socijalnog rada, ali i drugih srodnih studijskih programa te vanjskim stručnjacima koji žele unaprijediti svoja znanja i vještine u području organiziranja inkluzivnih zajednica, uključujući praktičare iz OCD koje djeluju u ovom području.
3. INKLUZIVNE AKTIVNOSTI ZA OSOBE S INVALIDITETOM U DRUŠTVENOM CENTRU U HRVATSKOJ KOSTAJNICI
Inkluzivne aktivnosti provoditi će se tri puta tjedno u Društvenom centru u Hrvatskoj Kostajnici i u njima će sudjelovati najmanje 22 osoba s intelektualnim i psiho-socijalnim invaliditetom. U provedbi ovih aktivnosti koristiti će se metode procjene potencijala i prepreka svakog od korisnika, metode grupnog rada i vođenja radionice te metode individualnog planiranja i vođenja slučaja.
4. PROVEDBA ORGANIZIRANJA INKLUZIVNE ZAJEDNICE
Na temelju razvijenog kurikuluma u projektnom elementu 1 te programa i plana rada u Društvenom centru u Hrvatskoj Kostajnici, studenti Studijskog centra za socijalni rad sudjelovati će u 30 sati društveno korisnog učenja u zajednici te će, uz podršku obučenih mentora iz organizacija civilnog društva i nastavnika, u praksi provesti ključne elemente metode organiziranja zajednice. Sve izrađene materijale studenti, mentori iz OCD i nastavnici objaviti će na online platformi zajednice prakse, kako bi bili dostupni za e-učenje te daljnje korištenje i razvoj, u interakciji s drugim praktičarima u ovom području.
5. DRUŠTVENO KORISNO UČENJE U ANALIZI I ZAGOVARANJU POLITIKA ZA OSOBE S INVALIDITETOM
U ovom projektnom elementu studenti, djelatnici organizacija civilnog društva i nastavnici aktivno biti uključeni u istraživanje u cilju praćenja i evaluacije javnih politika koje se tiču osoba s invaliditetom kao i u zagovaračke aktivnosti za unapređenje tih politika i njihove primjene. U pripremi istraživanja i zagovaračke kampanje bit će provedena edukacija o normativnom okviru i politikama koje se odnose na osobe s invaliditetom te metodama i istraživačkim postupcima analize, praćenja i evaluacije politika.
Ciljane skupine:
– 70 studenata Pravnog fakulteta – Studijskog centra za socijalni rad, Sveučilišta u Zagreba
– 4 organizacije civilnog društva koje djeluju u području socijalnih usluga, posebno usluga za osobe s invaliditetom
– 5 nastavnika Pravnog fakulteta – Studijskog centra za socijalni rad, Sveučilišta u Zagreba
Očekivani rezultati:
– 10 djelatnika organizacija civilnog društva educirano je za mentorski rad u području organizacije inkluzivne zajednice; 10 studenata educirano je i steklo je praktične vještine i iskustvo rada u području organiziranja inkluzivne zajednice kroz učenje zalaganjem u zajednici u trajanju od 30 sati; organizirane su 3 inkluzivne akcije za unapređenje položaja osoba s invaliditetom u zajednici.
– 20 studenata i 5 djelatnika OCD je steklo kompetencije za primjenu alata e-portofolio; vještine korištenja e-alata za suradnju i međusobno učenje proširene su na najmanje 30 studenata Studijskog centra za socijalni rad putem vršnjačke edukacije; izrađeno najmanje 20 e-portfolia koji zajedno čine platformu online zajednice prakse i na kojima su redovito objavljeni nastavni materijali te iskustva društvenog korisnog učenja studenata
– 22 odrasle osobe s invaliditetom redovito će sudjelovati u inkluzivnim socijalizacijsko-rehabilitacijskim aktivnostima u Društvenom centru u Hrvatskoj Kostajnici; 15 volontera sudjelovati će u aktivnostima socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom.
– 20 studenata sudjelovat će u organiziraciji lokalne zajednice, provedbom programa učenja zalaganjem u u zajednici uz mentorsku podršku djelatnika OCD i izravan rad s korisnicima i lokalnim dionicima; bit će provedeno i evaluirano 6 inkluzivnih akcija u zajednici; 6 djelatnika organizacije civilnog društva usavršit će kompetencije u području organiziranja zajednice kroz edukaciju i mentoriranje studenata;
– 20 studenata i 10 djelatnika OCD steći će znanja o normativnom okviru i politikama za osobe s invaliditetom, obilježjima inkluzivnih javnih politika te o metodama istraživanja u cilju analize, praćenje i evaluacije politika u ovom području; provedeno istraživanje o provedbi i učincima politika koje se tiču osoba s invaliditetom i izrađena najmanje 2 izvještaja s identificiranim ključnim točkama za unapređenje provedbe politika osoba s invaliditetom i/ili preporukama za unapređenje tih politika; 20 studenata, 2 nastavnika i 10 djelatnika OCD unaprijedilo kompetencije za osmišljavanje, pripremu i provedbu virtualnih kampanja; 10 studenata izradilo digitalne sadržaje i proveli virtualnu zagovaračku kampanju.
Kontakt osoba za više informacija: Ana Fabijanić ana@rctzg.hr
www.strukturnifondovi.hr www.esf.hr
// WELCOMM: Podrška integraciji državljana trećih država kroz razvoj platforme za učenje i alata za suradnju u svrhu izgradnje društva dobrodošlice i inkluzivnih zajednica
Razdoblje provedbe: 1.12.2017.-31.11.2019.
Ukupna vrijednost projekta: 576.042,94 EUR
Udio EU financiranja: 517.459,58 EUR
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: SÜDWIND, Beč, Austrija, CESIE, Palermo, Italija, SLOVENSKA FILANTROPIJA, Ljubljana, Slovenija te Centar za mirovne studije, Zagreb, Hrvatska
Cilj ovog projekta je doprinijeti integraciji osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita, a koje se premještaju unutar područja EU ili preseljavaju iz trećih zemalja. Proces integracije bi tako započeo prije njihovog dolaska, te se po dolasku nastavio.
Specifični ciljevi projekta su:
– olakšavanje integracije osobama kojima je potrebna međunarodna zaštita, posebice onima koji se premještaju ili preseljavaju, kroz razvoj inovativnih online alata kojima bi se pružila podrška u vidu davanja informacija, učenja te sociokulturne orijentacije prije i nakon njihova dolaska;
– jačanje kapaciteta profesionalaca i ostalih koji rade u ovom području, lokalnih aktivista organizacija civilnog društva i volontera za učinkovito pružanje podrške i olakšavanje integracije državljanima trećih zemalja kojima je potrebna međunarodna zaštita;
– poboljšavanje integracijskih kapaciteta zajednica u koje osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita dolaze kroz uzajamno učenje i razmjenu unutar razvijene online Zajednice prakse.
Osnovni proizvod projekta jest WELCOMM platforma za učenje i razmjenu namijenjena državljanima trećih zemalja, ali i profesionalcima, volonterima i ostalima koji rade u ovom području. Platforma uključuje integrirane module za učenje jezika te module za osposobljavanje za određene vještine i znanja, kao i virtualni prostor za Zajednicu prakse.
Online tečajevi jezika za A1 i A2 razinu bit će razvijeni za hrvatski i slovenski jezik, te će biti testirani na uzorku od 40 polaznika i ponuđen online za govornike arapskog i farsi jezika. Tijekom prve godine implementacije, tečajevi će biti osigurani za tisuću online učenika.
Kako bi se osigurala bolja informiranost državljanima trećih zemalja, posebice onima koji će biti prmeješteni ili preseljeni na područje Hrvatske, Slovenije, Austrije ili Italije, Informacijski paketi će biti razvijeni uz Vodič za pristup uslugama i izvorima podrške. Sociokulturalni orijentacijski trening za državljane trećih zemalja bit će razvijen i testiran na 80 korisnika, te omogućen za online učenje. Ovo će pridonijeti boljoj pripremljenosti za oko 6000 državljana trećih zamalja koji se nalaze u državama iz kojih supartneri u projektu te su dio programa premještanja i preseljenja, ali i drugim osobama kojima je potrebna međunarodna zaštita.
U svrhu podizanja svijesti i pripreme lokalnih zajednica za integraciju državljana trećih zemalja, kapaciteti profesionalaca, lokalnih aktivista organizacija civlnog društva i volontera te svih ostalih koji rade u ovom području, da olakšaju i pruže podršku u integraciji državljana trećih država bit će unaprijeđeni. S tim ciljem će biti razvijeni treninzi za podizanje interkulturne osviještenosti i kompetencija te testirani na 120 osoba iz lokalnih zajednica, nakon čega će isti biti dostupni online široj publici i zainteresiranim profesionalcima i dionicima na WELCOMM platformi. Kako bi se dalje poboljšali integracijski kapaciteti zajednica-domaćina, uzajamno učenje i razmjena unutar razvijene i pojednostavljene online i face-to-face Zajednice prakse bit će olakšani. Zajednica prakse uključivat će razmjenu i zajedničko učenje za 120 osoba iz država EU, koje će sudjelovati u podršci integraciji državljana trećih država.
Ovaj projekt je financiran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju Europske unije.
// Vještine za budućnost – poticanje integracije žena i djece pod međunarodnom zaštitom kroz stjecanje digitalnih i STEM kompetencija
Razdoblje provedbe: 1. rujan 2019.- 31. kolovoz 2020.
Ukupna vrijednost projekta: 126.000,00 kn
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Financiranje: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kroz Poziv za prijavu projekata usmjerenih smanjenju i prevenciji socijalne isključenosti te socijalnom uključivanju i integraciji socijalno osjetljivih skupina za 2018./2019. godinu
Ciljevi:
Ovaj projekt ima opći cilj doprinijeti socijalnoj uključenosti i integraciji u život zajednice obitelji s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Specifični ciljevi su:
Unaprijediti informatičke i komunikacijske vještine te povećati zapošljivost 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom na području Zagreba i Zagrebačke županije;
Unaprijediti STEM vještine u području osnovnog programiranja kod najmanje 10 djece predškolskog uzrasta s odobrenom međunarodnom;
Senzibilizirati najmanje 10 poslodavaca za zapošljavanje žena s odobrenom međunarodnom zaštitom.
Očekivani rezultati:
- Najmanje 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom unaprijedit će kapacitete za integraciju u hrvatsko društvo kroz učenje osnova korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija, osobito onih potrebnih za traženje posla;
- Najmanje 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom unaprijedit će jezične i socijalne vještine vezane uz samo-predstavljanje i traženje posla na hrvatskom jeziku;
- Najmanje 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom imat će izrađene životopise i znat će se prijaviti na natječaj za posao;
- Najmanje 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom imat će priliku predstaviti se potencijalnim poslodavcima.
- Najmanje 10 djece predškolskog uzrasta unaprijedit će STEM vještine (osnove programiranja, sekvencioniranje, izrada petlji, uvjetno kodiranje, rješavanje problema, kritičko razmišljanje, kolaboracija);
- Najmanje 10 poslodavaca bit će senzibilizirano za zapošljavanje žena s odobrenom međunarodnom zaštitom uključenih u projekte aktivnosti i obavit će s njima razgovor za posao;
- Barem 40% od educiranih 15 žena s odobrenom međunarodnom zaštitom će zasnovati radni odnos.
- Najmanje 5 volontera uključeno u projekt i angažirano najmanje 100 volonterskih sati na poslovima pomoći korisnicima u ovladavanju računalom i hrvatskim jezikom
// Mala obitelj, velike prilike – psihosocijalna podrška jednoroditeljskim i obiteljima u riziku
Razdoblje provedbe: 15.12.2018. – 1.11.2019.
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: Osnovna škola Dvor, Osnovna škola Davorina Trstenjaka Hrvatska Kostajnica, Centar za socijalnu skrb Hrvatska Kostajnica
Financiranje: Projekt financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku kroz Poziv za prijavu projekata udruga usmjerenih podršci obitelji i promicanju i zaštiti prava djece.
Projekt je usmjeren unapređenju kvalitete života jednoroditeljskih i obitelji u riziku u Republici Hrvatskoj, podizanju svijesti o potrebama tih obitelji, razvoju njihovih socijalnih vještina te pružanju potpore roditeljima u prevladavanju poteškoća s kojima se susreću.
Projekt ima dva specifična cilja:
– Povećanje kompetencija članova jednoroditeljskih obitelji, učenika osnovne škole i njihovih roditelja, za nošenje sa stresnim i traumatičnim situacijama i stručnih suradnika za pružanje podrške i pomoći,
– Doprinos razvoju i boljoj dostupnosti socijalnih usluga u općini s manje mogućnosti kroz stručni rad s nastavnicima i stručnim suradnicima škole te zaposlenicima centra za socijalnu skrb.
// MOĆ MLADIH – UČIONICA LJUDSKIH PRAVA
Razdoblje provedbe: 28.11.2018. – 28.2.2019.
Nositelj projekta: Rehabilitacijski centar za stres i traumu
Partneri: Osnovna škola Vukomerec
Financiranje: Projekt je financiran iz Proračuna Grada Zagreba za 2018. kroz Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja udruga mladih ili udruga za mlade. Projekt se provodi u partnerstvu s Osnovnom školom Vukomerec.
Opći cilj ovog projekta je osposobljavanje učenika osnovne škole za aktivnije i djelotvornije sudjelovanje u društvu i zastupanje svojih interesa.
Projekt ima dva specifična cilja i to su:
1. Razvoj vještina, znanja i stavova kod mladih potrebnih za aktivnu participaciju u društvenom i političkom životu zemlje
2. Poboljšanje okružja ljudskih prava u školi
3. Unapređenje aktivizma i volonterizma u školi.