Rehabilitacijski centar za stres i traumu (RCT) je neovisna, neprofitna organizacija civilnog društva koja pruža stručnu psihološku podršku i podršku u socijalnom uključivanju osobama s manje prilika i mogućnosti. Pružamo usluge psihosocijalnog savjetovanja i podrške u cilju osnaživanja osoba koje imaju ograničene prilike i mogućnosti za ostvarivanje vlastitih potencijala. U zajednicama s manje mogućnosti razvijamo socijalne usluge i zagovaramo unapređenje njihove dostupnosti i kvalitete. Zagovaramo unapređenje politika u području socijalnog uključivanja i pružanja socijalnih usluga.
Povijest
Vrijednosti
Rad RCT-a kao organizacije zastupa temeljne europske vrijednosti, nediskriminaciju, ravnopravnost, socijalnu pravdu i nenasilje.
Jako nam je stalo da živimo u društvu koje svima osigura jednake mogućnosti, brine o ranjivim i podzastupljenim skupinama, promiče različitosti, koje je uključivo, u kojem se poštuje dostojanstvo svake osobe, pravo na informiranost i individualne slobode: privatni život, slobodu mišljenja, vjeroispovijesti, okupljanja i izražavanja.
U stručnom pogledu važno nam je da naš rad bude etičan, profesionalan, human i znanstveno utemeljen. U radu sa korisnicima nastojimo zadržati neosuđujuću i nestigmatizirajuću orijentaciju te poštovati korisničku perspektivu.
Aktivnosti
- Pružamo usluge psihosocijalnog savjetovanja u cilju osnaživanja pojedinaca za ostvarivanje njihovih punih potencijala.
- Razvijamo integrirane, višestruko fokusirane i fleksibilne programe u zajednicama sa manje mogućnosti za različite ranjive skupine.
- Djelujemo na unapređenju politika u području socijalnog uključivanja i pružanja socijalnih usluga.
- Provodimo programe rehabilitacije i socijalnog uključivanja žrtava mučenja i civilnih žrtava rata.
- Educiramo profesionalce o vrstama i posljedicama, rehabilitaciji, terapijskim pristupima, psihologiji traume i svjedočenja, i drugim temama vezanim uz prevladavanje traume.
- Osiguravamo praksu i sudjelovanje u istraživanjima studentima društvenih fakulteta;
- Kroz savjetovanje i superviziju educiramo i podržavamo organizacije i institucije u području unapređenja mentalnog zdravlja;
- Unapređujemo razvoj civilnog društva i suradnju među institucijama i OCD u Hrvatskoj.
Metode i tehnike
Rješenju usmjeren pristup
Inicijalna kratkoročna intervencija (SFBT), za koju se kod nas uvriježio naziv „rješenju usmjeren pristup“, razvili su Steve de Shazer i Insoo Kim Berg s kolegama početkom 70-ih u Milwaukeeu, SAD. Kao što ime sugerira, pristup je orijentiran prema budućnosti, ciljevima i usredotočen je na rješenja, a ne na probleme.
Rješenju usmjereni pristup, koji u individualnom i grupnom radu koristimo i razvijamo od … godine, predstavlja promjenu paradigme u pomažućem odnosu s osobama i njihovim problemima, jer pretpostavlja da svi koji traže pomoć već posjeduju barem minimalne vještine potrebne za stvaranje rješenja. Ovaj se pristup temelji na ideji da se rješenja korisnikovih problema nalaze u iznimkama od problema, odnosno, u onim trenucima i okolnostima, koliko god rijetkim i kratkotrajnim, u kojima problem nema ili se korisnik/ca s njim uspješnije nosi. Psiholog u savjetovanju koristi pitanja usmjerena na rješenja kako bi sa korisnikom (ko)konstruirao put koji ga vodi ka poželjnoj budućnosti. Kako je fokus prebačen na ono što u životu korisnika već funkcionira, otvara se više prostora za iznalaženje rješenja.